fae
06 بهمن 1401 - 14:23

"سفرهای اعتباری" و "حراجی سفر" به داد گردشگری داخلی می‌رسند؟

مدیرکل توسعه گردشگری داخلی گفت: با هماهنگی‌های انجام شده توسط وزارت میراث فرهنگی و مشارکت با دستگاه‌های اجرایی دولتی و بخش خصوصی،دو طرح "حراجی سفر" و "سفرهای اعتباری" با هدف افزایش میزان سفر در دو ماه پایانی سال و توسعه گردشگری داخلی انجام گرفته است.

مصطفی فاطمی در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، از آماده کردن دو طرح "حراجی سفر" و "سفرهای اعتباری" با مشارکت دستگاه‌های اجرایی دولتی و بخش خصوصی با هدف افزایش میزان سفر در دو ماه پایانی سال و توسعه گردشگری خبر داد و جزئیات این دو طرح را تشریح کرد.

وی با بیان اینکه با هماهنگی‌ها و پیگیری‌های انجام شده توسط وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از طریق دستگاه‌های دولتی و خصوصی چند طرح با هدف رونق و توسعه گردشگری و افزایش سطح میزان سفر خانوارها در دو ماه پایانی سال آماده شده است، گفت: طرح نخست "طراح حراجی سفر" است که توسط بخش خصوصی اجرا می‌شود و تمرکز آن بر روی تورها و اقامت‌هایی است که به صورت معمول در ماه بهمن و اسفند انجام می‌شود.

مدیرکل توسعه گردشگری داخلی با تأکید بر اینکه تقریباً تمامی تأسیسات و اماکن گردشگری فعال در کلیه استان‌ها و مناطق کشور مشارکت خوبی در طرح حراجی سفر و ارائه بسته‌های تخفیفی داشته‌اند اما میزان تخفیف متغیر بوده و در همه جای کشور یکسان نیست، بیان کرد: در استان‌های غربی و شمال غرب با توجه به برودت بیشتر هوا و کمتر بودن تقاضا تخفیفات ارائه شده در این طرح تا سقف 50 درصد نیز بوده است، اما میزان بسته‌های تخفیفی ارائه شده از سوی اماکن گردشگری در مناطق جنوبی کشور با توجه به اینکه در فصل اوج تقاضای سفر قرار دارند کمتر و چیزی در حدود 10 درصد بوده است.

عدم مشارکت شرکت‌های هواپیمایی در طرح "حراجی سفر "

این مقام مسئول ادامه داد: با بیان اینکه از مجموعه عوامل و اجزای مؤثر در بحث گردشگری تقریباً تمامی اجزاء در این طرح همکاری خوبی کرده و به نوعی پای کار آمده‌اند؛ بیشتر دفاتر خدمات مسافرتی، هتل‌ها، بوم‌گردی‌ها و مراکز اقامتی در این طرح مشارکت جدی و بسیار خوبی داشته‌اند و می‌توان گفت حدود 30 درصد از هتل‌ها در این طرح شرکت کرده‌اند؛ اما برخی از بخش‌ها مانند حمل‌ونقل از جمله شرکت‌های هواپیمایی در این طرح متأسفانه مشارکت نکرده‌اند.

فاطمی با اشاره به اینکه این طرح‌ها از ابتدای بهمن ماه اجرایی شده است، تصریح کرد: پیش‌بینی ما در مجموعه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این بود که با آغاز ماه بهمن امتحانات مدارس تمام می‌شود و شاهد ایجاد امکان بهتری برای سفر خواهیم بود که این پیش‌بینی با توجه به تداوم آلودگی هوا و تعطیلی گسترده مدارس و تعویق امتحانات چندان محقق نشد، اما با این وجود استقبال نسبتاً خوبی از این طرح‌ها به عمل آمد.

مدیرکل توسعه گردشگری داخلی با تأکید بر اینکه پیش‌بینی‌ها مبتنی بر این است که با پایان یافتن امتحانات در هفته های سوم و چهار بهمن شاهد افزایش استقبال بسیار چشمگیرتر و بهتری از سوی خانوارها در ارتباط با این طرح‌ها خواهیم بود، اظهار کرد: با افزایش استقبال از سوی خانواده‌ها قطعاً میزان رزرو و ضریب اشغال هتل‌ها نیز افزایش خواهد یافت.

ارائه وام‌های سفر با بهره‌ی بسیار کم

وی طرح دوم را نیز "طرح سفرهای اعتباری" معرفی کرد و افزود: بر اساس این طرح که به تعبیری "طرح تحریک تقاضا" نیز نامیده می‌شود تلاش شده تا با استفاده از ظرفیت قانونی تبصره 18 منابع مالی لازم به جهت ایجاد امکان اعطای تسهیلات به افراد سرپرست خانوار به منظور امکان بهره‌مندی از انجام سفر فراهم شود.

این مقام مسئول توضیح داد: سقف این تسهیلات برای هر خانوار مبلغ 30 میلیون تومان است؛ در واقع با توجه به وجود تعطیلات مناسب در ماه بهمن تلاش شده تا در قالب این طرح از طریق ایجاد منابع مالی لازم و کمک به اقتصاد خانواده‌ها شرایط را برای ترغیب خانواده‌ها به انجام سفر و گردشگری فراهم کنیم.

فاطمی در خصوص تسهیلات اعتباری اعطایی از محل تبصره 18 قانونی نیز عنوان کرد: این طرح با مشارکت و همکاری دستگاه‌های دولتی اجرایی می‌شود و در حقیقت شامل کارمندان دولت می‌شود.

مطابق صحبت‌های مدیرکل توسعه گردشگری داخلی، در واقع دستگاه‌های دولتی پس از تخصیص منابع مالی لازم نسبت به اعطای تسهیلات به کارمندان خود در قالب اعتبار با درصد سود بسیار پایین در حدود دو درصد اقدام کرده و متعاقباً کارمندان می‌توانند ضمن استفاده از آن اعتبار با مراجعه به یکی از سایت‌ها یا اپلیکیشن‌های طرف قرارداد نسبت به رزرو تور و یا هتل مدنظر در شهر مقصد خود برای سفر اقدام کنند.

وی در انتها با بیان اینکه در این طرح دیگر شاهد بروز مشکلات مرتبط با بحث سفرکارت‌ها که در گذشته شاهد آن بودیم نخواهیم بود، خاطرنشان کرد: قبلاً و در بحث سفر کارت‌ها بعضاً شاهد این بودیم که افراد با مراجعه مستقیم به هتل‌ها نسبت به دریافت وجه موجود در کارت‌ها اقدام می‌کردند اما در قالب این طرح، سرپرست خانوار در ابتدا نسبت به رزرو مرکز اقامتی مدنظر خود از طریق یکی از نرم‌افزارهای موجود گردشگری اقدام کرده و پس از پایان انجام سفر دستگاه دولتی مربوطه راساً نسبت به کسر اقساط از محل حقوق ماهیانه شخص به عنوان اقساط این تسهیلات اقدام می‌کند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 999301